Przywiązujemy coraz większą uwagę do naszego zdrowia i wyglądu. Stosujemy diety, które mają zapewnić piękny i młody wygląd na dłużej. Czy jednak poza zewnętrznymi działaniami jest jeszcze jakiś sposób, by spowolnić proces starzenia i zwiększyć swoją pewność siebie? Podpowiedzi warto szukać w naszych genach!
Skóra z wiekiem traci swoją jędrność i witalność. Nieustannie jednak szukamy sposobu, by zatrzymać ten proces. Sięgamy po drogie kremy, zmieniamy swoje przyzwyczajenia żywieniowe, a czasem nawet rezygnujemy z naszych ulubionych słabostek. Jak mówi dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny - najlepszym źródłem informacji - jesteśmy my sami. - To nasze predyspozycje genetyczne powinny być wskazówką jak dbać o zdrowie oraz jakie sposoby na zachowanie młodego wyglądu w naszym wypadku przyniosą najlepsze efekty. Wynik badania DNA, który otrzymamy będzie stanowił podstawę do wprowadzenia ewentualnych zmian w dotychczasowym trybie życia – wyjaśnia.
Odpowiednio dobrany plan żywieniowy to pierwszy krok do zachowania młodego wyglądu i zdrowia. Włączenie do diety produktów zawierających odpowiednią do naszych uwarunkowań genetycznych dawkę witamin i składników mineralnych to rozwiązanie, które przyniesie same korzyści dla organizmu. – W naszych genach zapisana jest informacja o przyswajalności witamin. Wyniki badań wskażą nam, które produkty są dla nas ich najlepszym źródłem. Chcąc uzyskać wiarygodne informacje na temat naszego stanu zdrowia, jak i indywidualnych predyspozycji, warto wykonać testy genetyczne – mówi dr inż. Tomasz Czernecki.
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie jest stres. Zbyt długo przeciągający się stan napięcia, może znacząco wpływać na nasze zdrowie. Wśród najczęstszych objawów wymieniana jest bezsenność, różnego rodzaju lęki oraz ogóle osłabienie układu odpornościowego. Szukając odpowiedniego sposobu na załagodzenie tego stanu, warto spojrzeć w geny. Zapisana jest tam informacja odnośnie tego jak nasz organizm odbiera hormon stresu i jakie są możliwości osłabienia jego działania np. za pomocą diety.
Nienaganny wygląd zewnętrzny to oznaka witalności, ale również powód do większej pewności siebie. Jeśli obserwujemy u swoich najbliższych pierwsze oznaki utraty włosów, zaczynamy obawiać się i o swoją przyszłość. W porę zdiagnozowany problem z łysieniem androgennym może być procesem łatwym do zatrzymania. Preparaty dostępne na rynku nie powodują odrastania włosów, pozwalają jednak na zatrzymanie lub spowolnienie procesu wypadania włosów – dlatego tak ważna jest jak najszybsza diagnoza. – Dziś wystarczy spojrzeć w geny, by sprawdzić jakie kroki warto podjąć, by ustrzec się np. przed łysieniem - jaką suplementacje wybrać oraz jak zmodyfikować swoją dietę - mówi dr inż. Tomasz Czernecki.
Więcej informacji:
Tomasz Czernecki - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wykładowca dietetyki na 2 uczelniach, autor 17 publikacji naukowych (w tym kilku punktowanych na liście filadelfijskiej) i 2 monografii naukowych. Założyciel Koła Naukowego Technologów Żywności UP w Lublinie, oraz pomysłodawca i organizator poradni dietetycznej działającej przy UP w Lublinie. Uczestnik wielu projektów badawczych. Członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Redaktor naczelny czasopisma Journal of NutriLife. W laboratorium Vitagenum odpowiada za rozwój i badania z zakresu nutrigenomiki i nutrigenetyki. Prywatnie – miłośnik gór, dobrej książki, gitary klasycznej i motocykli. Tata dwóch córek. Każdą wolną chwilę poświęca rodzinie i rozwijaniu swoich zainteresowań, którymi stara się zarażać swoich bliskich.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/dluzej-mlody-i-zdrowy-jak-geny-moga-w-tym-pomoc